"Je to malý krok pro člověka,ale velký skok pro lidstvo." N.Amstrong

VENUŠE

VENUŠE

4. září 2005 v 15:02
VENUŠE
Venuše je také vnitřní planeta a obíhá blíže ke Slunci nežli Země.Je to kamenná koule o velikosti srovnastelné se Zemi-ale jinak se naší planetě vůbec nepodobá.Venuše je temný,nepřátelský svět vulkánů a dusivé husté atmosféry,Její průměrná teplota je vyšší než u kterékoliv jiné planety.Pod silnou vrstvou plynů se nachází krajina modelovaná sopečnými výbuchy.
Venuše:je kamenná planeta s podobnou stavbou a velikosti Země.Její atmosféra ji předurčila stát se nejteplejší planetou sluneční soustavy.Otačí se opačným směrem než většina planet.
Povrch
Během vývoje Venuše se její vzhled stále měnil. Stáří dnešního povrchu je pouhá půlmiliarda roku.Kamenitou krajinu,kterou nám ukázaly sondy,vytvořila intenzivní sopečnou činnost-tento proces pokračuje i nyní. Zvlněné sopečné roviny s vyvýšenými oblastmi pokrývají většinu planety. Nejrozsáhlejších vysočinou je Aphrodie Terra, kde se nachází několik obrovských sopek včetně Maat Mons.
Sopky
Sopečná aktivita je zřetelně patrná na celém povrchu Venuše. Spatříme zde dlouhé lávové proudy,sopečné krátery a aktivní sopky,a to jak výlevné,tak i štítové.Jetu celkem 156 sopek s průměrem nad 100km,téměř 300 s průměrem od 20 do 100km a přinejmenším 500 skupin menších sopečných kráterů.
ATMOSFERA:
Struktura atmosféry
Těsně nad povrch Venuše,do vyšky asi 40km,sahá průhledná oblast atmosféry. Nad ní leží souvislá silná vrstva mraků pokračující do vyšky daůších 20km.Oblaka obsahují prach a kyselinu sirovou a brání slunečnímu záření,aby se dostalo přímo na povrch planety-Venuše je proto stále v šeru.Nahoře se ještě rozprostírá průhledná,řidká vrstva atmosféry,sahající téměř dalších 20km do výšky.
ZAJIMAVOSTI
  • Průměr………………………. 12 104km
  • Střední vzdálenost od Slunce….108,2 milionů km
  • Počet měsíců………………….. 0
  • Teplota…………………………464 celsia stupně
 
 

Reklama