"Je to malý krok pro člověka,ale velký skok pro lidstvo." N.Amstrong

PLUTO

PLUTO

22. dubna 2006 v 15:10 | Lukáš V.

Pluto a Charón - Popis

Objevení Pluta se datuje na 18. února 1930. Jeho objevením jsme poznali devátou planetu naší sluneční soustavy. Dráha Pluta kolem Slunce se vyznačuje velkou excentricitou, zpravidla je Pluto nejvzdálenější planetou od Slunce. Při oběžné době 249 let se na 20 let dostává do menší vzdálenosti od Slunce než Neptun. Nejblíže byl Pluto Slunci v roce 1989 a až 14. března 1999 se opět stal skutečně nejvzdálenější planetou sluneční soustavy.
Další zvláštností oběžné dráhy Pluta je také její šikmost. Je o 17 stupňů odkolněna od roviny, na které mají oběžnou dráhu ostatní planety. Pozorování ukázala, že rotační osa planety má sklon asi 120 stupňů. Dle poznatků uváděných pozemními observatořemi je povrch Pluta pokryt zmrzlým metanem a dalšími prvky jako jsou H2O, N2, CH4, CO. Jak se vzdaluje od Slunce, jeho téměř neznatelná atmosféra zamrzá a padá na povrch.
V roce 2001 plánovala NASA expedici s názvem Pluto Express, která měla k této planetě dorazit v roce 2007. K vyslání sondy Pluto Express bohužel nedošlo, ale v lednu 2006 byla na tuto cestu vyslána sonda New Horizons, která by měla kolem nejvzdálenější planty naší sluneční soustavy proletět roce 2015.
Vývoj dozajista popohnalo to, že atmosféru planety bude možné studovat jen několik následujích let. Pluto se na své eliptické dráze od Slunce vzdaluje, a jeho slabá atmosféra za pár let zamrzne úplně.
Charón. Toto jméno nesl v řecké mytologii převozník mrtvých přes řeku Styx do podzemní říše Pluta. Je to i název velkého Plutova měsíce. Charón byl objeven v roce 1978. Zdá se, že složení jeho povrchu je odlišné od Pluta. S větší pravděpodobností je jeho povrch pokryt spíše vodním ledem než zmrzlým metanem. Pluto a Charón se vyznačují vázanou rotací, což znamená, že Pluto s Charónem jsou k sobě otočení stále stejnou stranou.
Díky Hubleovu vesmírnému teleskopu byly 15. května 2005 astronomy z Southwest Research Institute objeveny další dva měsíce, prozatím pracovně označené jako S/2005 P1 a S/2005 P2.
Jejich jas je zhruba 5000x slabší než Pluta, což je hlavní důvod, proč na svůj objev čekaly tak dlouho. Kolem Pluta obíhají ve vzdálenosti 44 000 až 53 000 km po téměř kruhové dráze. Jejich průměr je odhadován na 32 a 70 km.
Nový objev nasvědčuje tomu, že tento planetární systém vzniknul srážkou Pluta s větším objektem Kuiperova pásu.
Po tomto významném objevu byla oblast Pluta dále intenzivně zkoumána, ale žádná další tělesa již nalezena nebyla.
Pluto je studenější, než se předpokládalo
Sluneční záření, odražené od povrchu Pluta, bylo registrováno takovými dalekohledy, jako je Keckův dalekohled na Havajských ostrovech či Hubblův kosmický dalekohled (HST) na oběžné dráze kolem Země. Z pozorování vyplývá, že povrch Pluta je chladnější, než se předpokládalo. Avšak žádný dalekohled není schopen přímo měřit tepelnou emisi tak, aby rozlišil obě tělesa - Pluto a Charona. Obě tělesa se od sebe nevzdalují na vzdálenost větší než 0,9 obloukové vteřiny, což představuje úhel, pod kterým je vidět například tužka ze vzdálenosti 50 km.
První přímá měření obou těles jednotlivě se poprvé podařila astronomům z Harvard-Smithsonian Center, kteří použili radioteleskop SMA (Submillimeter Array) na Mauna Kea, Havajské ostrovy. Ten se skládá z 8 antén o průměru 6 m, pracujících na frekvenci 180 až 900 GHz. Byla provedena měření tepelného toku obou těles samostatně, přičemž bylo zjištěno, že Pluto je opravdu studenější, než se čekalo, a studenější než Charon.
... Pluto je fungující příklad toho, co můžeme označit jako anti-skleníkový efekt. ...
V průběhu pozorování dalekohledem SMA byla využita jeho největší konfigurace za účelem získání interferometrických dat s co největším rozlišením, umožňující jednotlivě změřit teplotu jak Pluta, tak i Charona. Bylo zjištěno, že teplota ledového povrchu Pluta je 43 K (tj. -230 °C), místo předpokládaných 53 K (tj. -220 °C), jako na povrchu měsíce Charon.
To souhlasí se současným modelem, kdy nízká teplota Pluta je způsobena rovnováhou mezi ledovým povrchem a řídkou dusíkovou atmosférou - nejen s dopadajícím slunečním zářením. Sluneční energie, dopadající na povrch Pluta, je spotřebována především k přeměně dusíkového ledu na plynný dusík, nikoliv k ohřevu jeho povrchu. Jedná se o podobný efekt, který vzniká při vypařování kapaliny - například odpařující se pot ochlazuje vaši kůži.

Charakteristika Pluta

název
absolutní hodnota
relativní hodnota
Země = 1
Objevil
Clyde W. Tombaugh
Datum objevení
18. února 1930
Hmotnost
1,29 . 1022 kg
2,158 6 . 10-3
Poloměr
1160 km
1,818 8 . 10-1
Průměrná hustota
2 050 kg/m3
Úniková rychlost (na rovníku)
1,1 km/s
Povrchová gravitace na rovníku
0,4 m/sec2
Střední oběžná rychlost
4,74 km/sec
Průměrná vzdálenost od Slunce
5 913 520 000 km
39,529 4
Doba otočení kolem osy (Plutův den)
-6,387 2 dne
Doba oběhu - siderická (Plutův rok)
248,54 roků
Sklon rotační osy
122,52°
Naklonění orbitální dráhy
17,148°
Excentricita dráhy
0,248 2
Průměrná teplota
37 kelvina
Albedo
0,3
Magnituda
15,12
Složení atmosféry: pravděpodobně metan a dusík
Složení povrchových materiálů: pravděpodobně metanový led
Povrch Pluta
Nikdy nespatřený povrch Pluta se podařilo získat zpracováním několika snímků z Hubblova teleskopu. Snímky, které byly pořízeny v modrém světle, ukázaly, že jeho povrch je snad nejrozmanitější v celé naší sluneční soustavě (samozřejmě kromě Země). Na snímcích Pluta lze nalézt mnoho ostrých a hladkých přechodů mezi světlejšími a tmavšími oblastmi, ale jako u starších snímků Marsu to může být dáno optickým rozlišením Hubblova teleskopu, které může způsobovat rozostření malých objektů na velkých. Dva malé snímky nahoře ukazují skutečné snímky z HST. Každý pixel obrázku představuje rozlohu téměř 100 kilometrů čtverečních. V tomto rozlišení rozeznává HST přibližně 12 hlavních oblastí, kde je povrch buď světlý nebo tmavý. Velký obrázek je sestaven z počítačem zpracovaných obrázků, ke kterým dodal data Hubblův teleskop. Opačná polokoule Pluta je vidět z dalších dvou obrázků. (Courtesy NASA/ESA/ESO)
 
 

Reklama