"Je to malý krok pro člověka,ale velký skok pro lidstvo." N.Amstrong

Prosinec 2006

ČERNÁ DÍRA

24. prosince 2006 v 12:14 | Lukáš V. |  ČERNÁ DIRA

Co je černá díra?Černá díra je stejně, jako bílý trpaslík nebo neutronová hvězda, forma závěrečného stádia hvězd. Pokud hvězda s počáteční hmotností 25 MS začne umírat, odehrává se prakticky stejný vývoj jako ten, který předchází vytvoření neutronové hvězdy. Hlavní fáze, rudý obr, supernova. Poslední fáze se však liší. Zatímco se smršťování neutronové hvězdy zastaví, gravitace je vyrovnána tlakem degenerovaných neutronů, při vzniku černých děr neustále pokračuje - tlak degenerovaných neutronů je příliš slabý. Tuto kontrakci pak můžeme pozorovat až do doby, kdy se hvězda uzavře před okolním vesmírem vytvořením tzv. Schwarzschildova poloměru, neboli horizontu událostí. Jediné, co si černá díra zachovává do dalšího vývoje, je hmotnost,moment hybnosti a elektrický náboj.

Horizont má kruhový tvar a je zviditelněn tečnými paprsky světla, jež vznikly přesně na rozhraní mezi dvěma prostory. Paprsek světla letící v prostoru mimo horizont je silně ohnut, avšak může z dosahu černé díry uniknout. Na druhou stranu, paprsek, který vletí přímo do prostoru ohraničeného horizontem, je černou dírou pohlcen Horizont událostí je oblast v prostoru, z níž je úniková rychlost rovna přesně rychlosti světla.

KOSMODROMY

24. prosince 2006 v 12:04 | Lukáš V. |  KOSMODROMY
Kosmodromy
Startovací základny - Kosmodromy - jsou branami do kosmického prostoru. Některé zabírají jen malou plochu, jinde jsou to velké rozsáhlé komplexy na ploše mnoha tisíc hektaru. Největší světové kosmodromy mají několik startovacích plošin. Mnoha týdnu před startem technici připravují kosmický dopravní prostředek v mnohaposchoďových halách. Nakonec se k plošině s připravenou raketou pomalu přisunou obrovské startovací rampy. Na kosmodromu jsou roztroušena operační centra, z nichž specialisté dohlížejí na závěrečnou předletovou přípravu, obrovské palivové nádrže, meteorologické stanice, jejichž úlohou je určit místní povětrnostní podmínky v den startu, a sledovací stanice monitorují první část výstupu rakety do kosmu.
SVĚTOVÉ KOSMODROMY
KOSMODROM
ÚZEMÍ
MAJITEL
Alcantara
Brazilie
Brazilie
Bajkonur
Katachstán
Rusko
Jin Chuan
Čina
Čina
Kagošima
Japonsko
Japonsko
Kapustám Jar
Rusko
Rusko
Kennedy
Florida
USA
Kourou
Fran. Guyana
Francie
Pleseck
Rusko
Rusko
San Marco
Italie
Italie
Šriharikita
Bengalský zaliv
Indie
Tanegašim
Japonsko
Japonsko
Vandenberg
Kalifornie
USA
Si Chcang
Sečuan
Čina
Zenit
obchodní
SVĚTOVÉ KOSMODROMY