"Je to malý krok pro člověka,ale velký skok pro lidstvo." N.Amstrong

NAŠE GALAXIE

26. srpna 2006 v 9:53 | Lukáš V. |  NAŠE GALAXIE

Naše Galaxie

Úvodem

Pokud se při jasné, bezoblačné noci, daleko od světelného znečištění podíváme na oblohu, můžeme spatřit slabý pás světla táhnoucí se přes oblohu. Jedná se o Mléčnou dráhu, stříbřitý pás, který obepíná celou oblohu. Klene se od souhvězdí Štíra nahoru přes Orla, Labuť, Kassiopeji až do zimního souhvězdí Jednorožce. Potom klesá pod obzor, prochází Plachtami, Jižním křížem, Kentaurem, Střelcem až do Štíra. V rovníkových oblastech, odkud je vidět téměř celá obloha, ji lidé nazývají Nebeský pás, Zářící pás či Mléčný kruh, jinde dostala jméno Nebeská řeka či Stříbrná řeka. Někde ji zase považují za nebeskou cestu, pěšinu či dráhu, jako je tomu v indoevropských zemích (tedy i ve slovanských jazycích). Nikdo ale neznal její podstatu. Teprve výzkumy v 20. století ukázaly, že Mléčná dráha je naše galaxie (Galaxie), viděná od jedné z jejích 200 miliard hvězd - ze sluneční soustavy. Jsme blízko roviny souměrnosti disku Galaxie, takže Mléčná dráha rozděluje oblohu na dvě stejné poloviny. Galaxie je domovem naší sluneční soustavy, stejně jako více než 200 miliard dalších hvězd a jejich planet, tisíců hvězdokup a mlhovin. Jedná se o spirální galaxii s centrální příčkou a radiálními rameny, které začínají ve středu a vytváří spirálovitý tvar. Slunce (a naše sluneční soustava) se otáčí kolem středu Galaxie - galaktického středu, přičemž pro dokončení jednoho oběhu potřebuje přibližně 220 milionů let. Domníváme se, že Slunce a sluneční soustava obíhá kolem středu Galaxie konstantní rychlostí. Za svoji existenci tak vykonalo méně než 25 oběhů kolem středu Galaxie.

Klasifikace

Naše Galaxie je obrovská galaxie, její hmotnost včetně korony je (3-6).1012 (3-6 biliony) hmotností Sluncí (hmotnost Slunce - 1,985.1033 g) a její průměr je přibližně 90 000 světelných let. Radioastronomové zkoumali rozložení vodíkových mračen a na základě tohoto měření usuzují, že se jedná o spirální galaxii s příčkou Hubbleova typu SBc. Stoupající počet výzkumů dává některé důkazy, které svědčí o tom, že Galaxie vypadá jako M61 nebo M83.

Místní skupina

Naše Galaxie je část souboru galaxií známých jako Místní skupina. Jedná se o seskupení 3 velkých a přes 30 malých galaxií. Naše Galaxie je druhá největší po galaxii M31, ale možná nejhmotnější člen skupiny. M31, která se nachází ve vzdálenosti 2,9 milionů světelných let, je nejbližší velká galaxie, ale množství slabších galaxií je blíže. Mnoho trpasličích členů této skupiny jsou satelity nebo průvodce Galaxie. Nejbližšími většími galaxiemi jsou Velký a Malý Magellanův oblak ve vzdálenostech 179 000 a 210 000 světelných let. Tato Místní skupina je část nadkupy galaxií, známá jako nadkupa galaxií v Panně, která obsahuje nejméně 5 000 galaxií a měří zhruba 100 milionů světelných let.

Spirální ramena

Spirální ramena naší Galaxie obsahují mezihvězdnou hmotu, difúzní mlhoviny, mladé hvězdy a otevřené hvězdokupy, které se vytvořily z tohoto materiálu. Naproti tomu výduť obsahuje staré hvězdy a kulové hvězdokupy; naše Galaxie má pravděpodobně 200 hvězdokup, ze kterých jich známe asi 150. Tyto kulové hvězdokupy jsou silně koncentrované směrem ke galaktickému středu.

Naše místo v Galaxii

Náš sluneční systém se nachází ve vnějších oblastech Galaxie, zhruba 14 světelných let nad rovinou galaktického disku, ale 26 400 světelných let od galaktického středu. Slunce leží v jednom menším spirálním ramenu (známé jako Místní rameno nebo rameno Orion) asi ve dvou třetinách od středu. Toto rameno se nachází mezi ramenem Střelce a Persea. V místě, kde se nachází Slunce, je tloušťka diskové části Galaxie pouze 3 000 světelných let. Poměrem tloušťky a průměru se podobá hudebnímu CD.
Střed naší Galaxie je umístěn ve vzdálenosti přibližně 26 400 světelných let. Leží ve směru souhvězdí Střelce (Sagittarius) - ve skutečnosti na hranici Střelce a Štíra. Středová oblast je intenzivním zdrojem rádiových vln, infračerveného a rentgenového záření. V srdci Galaxie je tajemný zdroj nesmírné energie. Září jako sto milionů Sluncí, ale svou velikostí by se vešel do oběžné dráhy Jupitera. Jeho celková hmotnost je asi milionkrát větší než sluneční. Tato hmota je téměř určitě černá díra, která "požírá" mezihvězdný plyn a prach, který si přitahuje z prstence kupícího se kolem něj. Jak tento plyn padá na černou díru, zahřívá se a vysílá energii, kterou pozorujeme.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co Vás ještě zajímá?

komety 34.3% (303)
vznik Sluneční soustavy 26.8% (237)
vznik Slunce 12.9% (114)
asteroidy 6.6% (58)
planetky 9.2% (81)
vlastně nic 10.2% (90)

Komentáře

1 veverka0607 veverka0607 | 11. září 2006 v 15:11 | Reagovat

trochu více foto

2 prdel prdel | 6. listopadu 2006 v 14:40 | Reagovat

blbost

3 veronika veronika | 13. března 2007 v 18:45 | Reagovat

zajímavé použiji to jako referát do školy

4 Filípek Filípek | E-mail | 16. března 2007 v 15:12 | Reagovat

nešli by fotky z jádra Slunce Z BLÍZKA

5 Monýsek Monýsek | Web | 6. dubna 2007 v 20:00 | Reagovat

Fotky z jádra Slunce? :-DDDD Je tam 15 milionů kelvinů! A jak by ses tam asi tak chtěl dostat? A tušíš vůbec, jaký je tam tlak? :-D Vždyť sondy tak tak vydrží klesání Jupiterovou atmosférou! :-D

6 Lájoš Gonšar Lájoš Gonšar | 19. dubna 2007 v 11:10 | Reagovat

hele ja se o tohle uz dost dlouho zajimam a vubec nemate pravdu melete tu same picovinky debilkove

7 Verunka Verunka | 14. května 2007 v 18:18 | Reagovat

chtěla bych se zeptat proč nemůžeme vidět naší galaxii a nevím jak přesně vypadá?

8 Monýsek Monýsek | Web | 1. června 2007 v 13:26 | Reagovat

Verčo, no tak to je stejné, jako kdybys stála uprostřed lesa a viděla jen pár stromů - celý les uvidíš až z leteckých snímků.Stejné je to i s tvarem.

9 gabriela novakova gabriela novakova | E-mail | 26. října 2007 v 13:13 | Reagovat

je to skvela stranka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama